Drobečková navigace

Úvod > SMAZAT - po kontrole obsahu zákazníkem > Akce 2012

Akce 2012

 

Vánoční besídka

Předvánoční atmosféru jsme si dobarvili pečením cukroví. Napekli jsme perníčky, vanilkové rohlíčky, tlapičky, kuličky a jiné pochoutky, které jsme si 20. 12. 2012 na vánočním večírku snědli. K dobrotám jsme si uvařili hruškový a jablečný svařák a bylo nám fajn.

Celý prosinec jsme v rámci vaření ve stacionáři pekli cukroví. Každý z nás řekl jaké cukroví pečeme doma a z těch mnoha druhů jsme vybraly pár, které jsme si upekli. Nesměly chybět samozřejmě vanilkové rohlíčky, linecká kolečka, ale také kávová zrna, čokoládové banánky, pařížské rohlíčky a ještě další. Při pečení jsme zpívali také vánoční koledy a ve zbývajícím čase jsme nazdobili vánoční stromeček. 21.12. jsme uložili pod stromeček vánoční dárky pro své kamarády, na talíře naskládali cukroví a besídka začala..zpívalo se, tančilo se, jedlo cukroví. Pak se rozdaly dárky, všichni jsme si popřáli pěkné Vánoce a rozešli se domů.

 

Vánoční dílna

Během listopadu a prosince se naše Tvořivá dílna činila. Uživatelé vyrobili mnoho krásných věcí, které se prodávali na vánočním jarmarku. Uživatelé byli moc pilní a vyrobili spoustu svíček, mýdel, svícnů, andílků, kapříků, hedvábných šátků, apod.

 

Prodej punče ve stánku na náměstí

Dne 11. 12. 2012 nám nadace Dobré místo pro život umožnila prodávat punč a výrobky uživatelů ve stánku na náměstí. Díky společnosti Olterm, jejíž zaměstnanci ve stánku prodávali, jsme utržili pěkné peníze, které podpoří naši další činnost.

Tímto bychom chtěli Oltermu poděkovat.

Solná jeskyně

 Dne 27. 11. 2012 jsme navštívili solnou jeskyni, kde jsme se pohodlně položili do lehátek a za příjemného zurčení vodopádu za poslechu meditační hudby jsme relaxovali.

Vánoční jarmark

Dne 24.11.2012 se konal již tradiční vánoční jarmark. K tanci a poslechu nám zahrála cimbálovka ze Zlína. Mohli jste zde potkat řemeslníky, výtvarníky, lidové tvůrce. Opět pro Vás byl otevřen obchůdek s výrobky uživatelů Jitra. Pro mlsné jazýčky bylo připraveno občerstvení v bufetu a čajovně. Děkujeme Vám všem, kteří jste neodešli domů s prázdnou, neboť zakoupením čehokoli jste podpořili činnost sdružení. Těšíme se na Vás v roce 2013 na Velikonočním jarmarku.

Přednáška "Ochrana přírody na Olomoucku"

V pátek 23.11.2012 jsme opět zavítali do Divadla hudby. Tentokrát to byla přednáška „Ochrana přírody na Olomoucku“, kterou připravil a uváděl Mgr.Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a  krajiny ČR.

Jak již  název napovídá,přednáška se týkala přírody našeho kraje. Dověděli jsme se například, že některým druhům živočichů hrozilo vyhynutí, ale situaci se daří v posledních letech zlepšovat.

Přednáška se týkala také Litovelského Pomoraví, několika jeskyní a dosud probádaných jeskynních systémů  a nakonec také dobře známého Sluňákova.

Velká fotbalová výstava

V pátek 9. 11. jsme shlédli ojedinělou Velkou fotbalovou výstavu, která se konala ve Vlastivědném muzeu. Obdivovali jsme tam dresy a kopačky fotbalových legend jakými byli Diego Maradona, Franz Beckenbauer, Zinedine Zidane, Christo Stoičkov a mnoha dalších. Součástí expozice byla i výstava autogramů slavných fotbalistů  - českých i světových. Unikátní expozice vznikla ve Varšavě u příležitosti letošního fotbalového šampionátu EURO a do Česka zavítala vůbec poprvé.                                                               

V předsálí jsme si ještě prošli výstavu k 30. výročí působení klubu SK Sigma Olomouc v nejvyšší domácí soutěži.

 

                  

 

Trénink hokejistů

S klesající venkovní teplotou jsme se s našimi uživateli – nadšenými sportovními fanoušky dohodli, že nastal čas na návštěvu tréninku našich olomouckých  hokejistů.  Stejně jako fotbalisté i hokejisté mají výborně rozehranou sezónu – zatím jsou zabydleni na 3. místě v 1. lize.  I když je čekal dnes odpoledne těžký zápas, při tréninku nic neošidili a ještě se nám podepsali na plakáty. My jsme slíbili, že jim přijdeme fandit na zápas.

 

                        

Dámská jízda

Dne 6. 11. 2012 jsme vyrazili do nákupního centra Olympie.  Prošmejdili jsme, co se dalo, a dali jsme si do nosu. Ani jsme neplakali nad rozlitou minerálkou, ale hbitě jsme vstali a po sobě uklidili. Nasáli jsme vánoční atmosféru a příjemně unavení jsme se vrátili zpět. 

 
     

Pozvánka na Vánoční jarmark  

 Vanocni_jarmark_JITRO_2012.pdf

Divadlo hudby pořádá kromě klasického programu také různé přednášky a programy pro školy.

Ze široké nabídky jsme si vybrali pět přednášek, které v průběhu roku absolvujeme. Na první  z nich jsme byli  4.10. Pořad, který uváděl Mgr.Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, se jmenoval Ohrožená fauna. Bylo to velice zajímavé,  ale zároveň poměrně smutné. Hlavně  proto, jak se lidstvo chová bezohledně ke zvířatům a k přírodě.Tohle téma je sice běžné, ale některé věci  jsme vůbec nevěděli  - až z toho mrazí v zádech. V některých případech se už naštěstí přístup lidí a zemí zlepšil a stále zlepšuje, ovšem jen v některých (zatím).

Příští pořad, který sice nebude zajímat všechny,  ale někteří se na něj těší, se jmenuje Medailony našich prezidentů a proběhne 4.12.2012.

Trénink fotbalistů Sigmy Olomouc

3. 10. naši sportovní fanoušci Alda, Jirka, Matouš a Jana  se zúčatnili tréninku fotbalistů Sigmy. Sigmákům se v nové sezóně pod vedením  kouče R. Pivarníka velmi daří. V současné době se drží na výborném třetím místě. Trénink probíhal ve velmi vysokém tempu. Po skončení tréninku se Sigmáci s námi vyfotili a všichni jsme dostali plakáty s autogramy fotbalistů. My jsme zase Sigmě popřáli hodně výher v dalších zápasech a přijali pozvání na další tréninky.

                      

V úterý 25.září jsme opět  navštívíli  Muzeum umění v Olomouci

I když se jednalo „pouze“ o stálou expozici, kterou někteří z nás již viděli ,byli jsme přesto  zase o něco chytřejší a ti co byli  s námi dnes poprvé byli nadšeni. Zejména  skvěle naaranžovaná příroda byla doslova  pastvou pro oči .

Cafe Mahler

V úterý 18. září dopoledne jsme navštívili kavárnu na Horním náměstí „Cafe Mahler“. Dorazili jsme v hojném počtu. Přestože jsme si dopředu rezervovali místa uvnitř kavárny, obsluha nám nabídla i místa na venkovní terase nebo salonek. Obsluha byla vůbec velmi ochotná a příjemná. Ostatně, stejné  zkušenosti máme i  z minulých návštěv téhle kavárny, proto jsme se rozhodli ji znovu navštívit. Nakonec jsme tedy využili již rezervovaných míst a každý si podle své chuti objednal své oblíbené nápoje či  poháry nebo zákusky. S pocitem příjemně stráveného dopoledne jsme vyrazili směr stacionář. 

Návštěva sbírkových skleníků Flory Olomouc

Dne 11. 9. 2012 jsme navštívili sbírkové skleníky Flory Olomouc ve smetanových sadech. Museli jsme uznat, že Palmový skleník, který je určen k pěstování cizokrajné a tropické flory je chloubou olomouckého výstaviště. V tomto skleníku nás zaujali subtropičtí ptáci, nádherný leguán a jedinečná expozice akvárií. V zákoutí připomínajícím pralesní řeku Amazonku nás přivítal  Fany - jihoamerický kajman brýlový, který se pyšně vzpíral na zadních nohách. V kaktusovém skleníku na nás čekalo na 3000 kusů kaktusů a sukulentů. V tropickém skleníku, který hýří tvary a barvami nás při vstupu okouzlily rozkvétající tropické lekníny s obrovskými plovoucími listy a v subtropickém skleníku na náš čekali mandarinkovníky, citronovníky a pomerančovníky. Návštěva skleníků se všem moc líbila.

Návštěva železničního muzea

7. 9. jsme navštívili železniční muzeum v Olomouci. I když se muzeum stále ještě buduje a bude doplňováno dalšími exponáty, viděli jsme nádherné lokomotivy a vagony. Jedna z parních lokomotiv se připravovala na jízdu a z jejího komína se valil mohutný kouř. Některé lokomotivy měly zajímavé přezdívky  - Kremák, Rosničká, Pilštyk. Mohli jsme nahlédnout dovnitř téměř  100 let starého nádherného vagonu. Všem uživatelům se v muzeu líbilo a určitě jej znovu navštívíme.

Handicap rallye

8. 9. jsme se zúčastnili už tradiční akce Handicap rallye na stadionu Lokomotivy. Tato akce slouží k setkávání zdravých a handicapovaných lidí, kteří společně vytvoří týmy a  plní  nejrůznější  úkoly a aktivity. Jednu z aktivit, která se jmenovala Létající kuličky,  jsme měli na starost i my. Pna handicap rallye  pomáhali i fotbalisté Sigmy Olomouc. Obdivovali jsme také vrtulník, který přistál na plochu stadionu.  Bylo nádherné slunečné počasí a celou akci jsme si užili.

Překvapení pro uživatele - relaxační místnost

Datem  1. 9. 2012 jsme zahájili provoz v nově opravených prostorách Jitra. Vybudováním RELAXAČNÍ MÍSTNOSTI  (snoezelen) jsme doplnili  nabídku služeb pro osoby s těžším postižením . Relaxační multismyslová místnost slouží našim uživatelům  k odpočinku, zklidnění nebo aktivaci. Odstraněním rušivých podnětů z okolí se zlepšuje schopnost soustředit se a zaměřit pozornost na vybrané intenzivní smyslové vjemy zvukové, zrakové, hmatové, případně čichové. Pomocí relaxačních technik a vytvořením příjemné a bezpečné atmosféry  je možné pomoci našim uživatelům k odbourání stresu,  napětí a neklidu,  snížení nežádoucích projevů chování jako je impulzivita a agresivita.  Smyslová  stimulace  přináší osobám s těžším postižením nové zážitky a zkušenosti. Relaxační místnost si však postupně oblíbili všichni uživatelé. Věříme, že se nám pomocí sponzorských příspěvků podaří zdokonalit  relaxační místnost kvalitní audiotechnikou, pomůckami ke zrakové stimulaci a rozšíříme nabídku polohovacích pomůcek.

Příměstský tábor 2.7. -  3.8.2012

Tak jako každý rok i letos jsme připravili pro naše uživatele příměstský tábor. Program byl pestrý, střídaly se činnosti ve stacionáři s výlety do okolí. Nejvydařenější akcí z celého tábora byl výlet do ZOO Ostrava. Cestovali jsme vlakem, naobědvali se v místní restauraci a v ZOO jsme viděli spoustu zvířat - i ta, která jsou k vidění jen v některých ZOO, např. slony. Počasí nám sice někdy nepřálo, ale my jsme vše zdárně zvládli a z výletů jsme se vždy vrátili všichni plní dojmů a nových zážitků.

Naše činnosti v průběhu příměstského tábora:

-         sportovní den

-         návštěva cukrárny

-         příprava oběda

-         práce v keramické dílně

-         návštěva plaveckého bazénu

-         hipoterapie v Radíkově

-         návštěva arboreta „Makču Pikču“ – Paseka

-         Sluňákov – ekologické středisko, Horka N. moravou

-         Lovecká chata – Horaka n. Moravou

-         ZOO Svatý Kopeček

-         Arboretum Bílá Lhota

-         ZOO Ostrava

-         Čechy pod Kosířem – muzeum kočárů

Letní rekondiční pobyt 16.7.- 20. 7. 2012 „Zámeček Hodonín u Kunštátu“

Letošní rekondiční pobyt jsme se rozhodli strávit na místě pro nás již známém – na „Zámečku Hodonín u Kunštátu“.  Celý pobyt jsme pojali v duchu rytířů, bílých paní a princezen. Na programu byla spoustu výletů, večerní zpívání u táboráků, denní hry v okolí „Zámečku“
i sportovní zápolení. První náš výlet směřoval na zámek Lysice, podívali jsme se také do „Westernového městečka“ v Boskovicích, kde jsme byli diváky „koňské show“  -  krocení koní, drezůry, jízda spřežení. Poslední výlet byl do jeskyně „Blanických rytířů“ v Rudce.
I přes nesnadný terén jsme se do jeskyně nakonec dostali a stálo to za to. V jeskyni byla tajemná atmosféra, kterou ještě více umocňovaly sochy rytířů tyčící se vysoko nad naše hlavy.

Čas trávený na „Zámečku Hodonín“ jsme využívali ke hrám. K seznámení s okolím nám pomohla šipkovaná s nalezením pokladu. Poměřili jsme síly na sportovní olympiádě při skoku dalekém, hodu medicinbalem, slalomu, kuželkách, přetahované lanem a dalších disciplínách. Nechyběla ani stezka odvahy na jejímž konci nás čekala bílá paní, která pokládala záludné otázky a za správnou odpověď nám dala „rytířský glejt“. Poslední  večer před odjezdem jsme pořádali zámecký karneval v dobových kostýmech, které jsme si sami vyrobili.

Fotografický den 3. 5 .2012

Dnešní dopoledne v Jitru bylo rušné. Kromě toho, že jsme vařili, hráli Bocciu a tvořili v keramické dílně nás návštívili studenti Střední školy polygrafické Olomouc. Sebou si přinesli fotoaparáty, stativy a objektivy, kterými na nás mířili až se v Jitru blejskalo. Ne vždy a za všech okolností bývá fotografování příjemné, ale my jsme si při tom užili spoustu legrace a někteří z nás si dokonce domluvili další návštěvu za účelem zhotovení portrétů.

FIMO kurz  23. 4. 2012

Dnes jsme měli v Jitru velmi zajímavý den. Pozvali jsme paní Hluštíkovou z Optysu Olomouc, která nás zasvětila do výroby šperků z hmoty zvané FIMO. I přesto, že jsme začátečníci, s pomocí nástroje zvaného extruder se nám povedlo vytvořit neuvěřitelné kousky. Výsledek našeho snažení nás opravdu mile překvapil - posuďte sami.

1. Dámská jízda uskutečněna dne 26.3.2012

Naše historicky první Dámská jízda byla plná novinek a překvapení. Navštívily jsme totiž, my ženy, obchůdek Slůně na Dolním náměstí v Olomouci, kde jsou k mání roztodivné dámské hygienické potřeby. Tak například taková šikovná pomůcka Lady P a dáma může jít "na malou" a stát jako pán. Asi si říkáte, k čemu je to dobré. No, například se vyhnete sednutí na špinavé prkýnko na veřejných toaletách. Další ze zajímavých věcí, o které většina z nás slyšela poprvé byl menstruační kalíšek. Od věci nebylo ani povídání o šetrnějším praní v mýdlových ořeších. Takový ořech, jak jsme se dozvěděli, může ušetřit naši přírodu i naše vydání. Což jistě stojí za úvahu. Informačně nabité dopoledne jsme odlehčily cukrárnou! Abychom vyrovnaly kalorie, dámská jízda, ač jízda, byla samozřejmě pěší!

 

 

Zápis ze správní rady 23.3.2012

Zápis ze Správní rady o.s. Jitro, konané dne 23.3.2012

Přítomni: ing.M.Bartel, ing.S.Birčák, Mgr.I. Dömischová, Mgr.B.Vacková,
Host: Mgr.V.Vysoudilová, J.Werdichová

Legenda : SR : Správní rada, ŘZ : ředitel zařízení

1) ŘZ informovala SR o aktualitách ve stacionáři :

  • v 02/2012 proběhla kontrola z KÚ, zaměřená na dodržování podmínek registrace sociální služby - nebyly zjištěny nedostatky;
  • v 03/2012 byla uskutečněna kontrola z Krajské hygienické stanice, zaměřená na dodržování předpisů v oblasti hygieny práce - rovněž bez závad

2) ŘZ předložila správní radě výsledky finančního hospodaření v roce 2011, seznam potvrzených dotací na rok 2012 a seznam provozních a investičních požadavků na rok 2012. Po diskuzi k jednotlivým položkám plánu SR ukládá ŘZ připravit informaci o výsledku hospodaření za rok 2011 a návrh finančního plánu na rok 2012 pro zasedání valné hromady. Vzhledem k vazbě na vývoj projektu JITRO - centrum služeb s.r.o. ( rehabilitace ) financované z prostředků EU , je reálné svolat valnou hromadu nejdříve v květnu 2012.
- termín : 30.4.2012

3) Mgr. Vysoudilová a Jana Werdichová informovaly SR o založení firem JITRO, o.p.s.
a JITRO centrum služeb, s.r.o., stavu projektu na financování rehabilitace a jednáních za účelem zajištění převodu dotací MPSV z o.s. na o.p.s. Termín pro „převod“ činností z o.s. na o.p.s byl navržen na 1.1.2013 a bude předložen ke schválení řádné valné hromadě. Předsedkyně SR o.p.s. a Ing. Birčák zajistí představení tohoto záměru na MPSV
- termín : 30.4.2012

4) Mgr. Vacková a Ing. Taclová informovaly SR o havarijním stavu plošiny na budově č 3. Stav této plošiny vyžaduje urychlit přípravy na investici do výtahu ve stejném rozsahu jako na budově č 2. Předběžný odhad hodnoty investice je 600 tis Kč bez DPH. SR ukládá ŘZ zahájit jednání s MMO za účelem získání stavebního povolení a souhlasu se stavbou v majetku MMO. Mgr. Vacková zajistí projednání finančních možností CREDa na příštím zasedání SR Credo o.p.s.
- termín : 13.4.2012

5) Termín další schůze SR je nyní dán orientačně na druhou polovinu dubna 2012.Na přesném datu se členové operativně domluví.

Vypracoval: Stanislav Birčák

27.2.2012 - Dámská jízda

CHYSTÁ SE DÁMSKÁ JÍZDA! PÁNŮM VSTUP ZAKÁZÁN
Dne 27. 2. 2012 nás čeká historicky první DÁMSKÁ JÍZDA! Pánové ať prominou, necháme je v Jitru nebo pošlem na pivo. A my se půjdeme podívat do obchůdku "SLŮNĚ" kde pro nás mají připravenou prezentaci a besedu o ryze dámských záležitostech. Po akci možno poplkat v cukrárně. Cukráren je tu ale tolik, že ta pravá ještě nepadla, ale vypadá to na "M Café" nebo "Bohemku".

31.3. 2012 - Pozvánka na velikonoční jarmark

 

 

13. 2. 2012 - Kavárna "Na zábradlí"

V kavárně se nám móóc líbilo. Každý z nás si objednal podle svého gusta kafíčko, zákusek, horké maliny... a u někoho v konvičce dokonce před našimi zraky rozkvétal čaj. U takových dobrot se nám skvěle povídalo a čas tak nějak rychleji ubíhal než jindy. Kdo neměl povídavou četl si noviny nebo se jen tak kochal poletujícími vločkami za oknem. Už se nemůžeme dočkat na další společenskou akci, která nás čeká co nevidět. Tentokrát to ale bude, pánové pozor, dámská jízda!

9.2.2012 - Činnost hudební skupiny-stacionář

Se členy naší hudební skupiny jsme se rozhodli, že je na čase obměnit repertoár. Doposud jsme hráli a zpívali jednodušší písničky, převážně z oblasti folkové scény a pouze za doprovodu kytary a Orfových nástrojů. Nyní nacvičujeme nové skladby - jedná se o české a moravské lidové písně, o skladby z muzikálů, ale i o písně, jejichž autory jsou například pánové Hapka&Horáček.

Nový repertoár je poněkud náročnější a vyžaduje přece jen pečlivější přípravu než ten předchozí. Skladby jsou převážně za doprovodu klavíru, ale v některých písničkách vystoupí jako „sólistka“ na zobcovou flétnu Soňa Bílková.

Náročný repertoár zatím nacvičujeme s našimi nejzkušenějšími hudebníky:

  • Soňa Bílková - zpěv, zobcová flétna
  • Aleš Vysoudil -  zpěv, bonga
  • Markéta Dostálová - zpěv, moderování
  • Martin Minks - zpěv, rytmika

Tato sestava bude postupně rozšířena o další hudebníky z našeho stacionáře a na vystoupeních již budeme účinkovat všichni společně.Termíny vystoupení včas zveřejníme na našich webových stránkách.

Příprava je náročná..._____________Klavír bude hlavním doprovodem

 

1.2.2012 - Povídání nad knížkami

Dnes nás přišla navštívit paní knihovnice z Městské knihovny. Přinesla a půjčila nám několik knih, ale hlavně jsme si o knížkách povídali - jaké kdo čteme, co se nám v nich líbilo a které jsou naše oblíbené. Povídali jsme si nejen o tištěných, ale i o elektronických knížkách, nakonec jsme se však shodli, že i když elektronické knížky mají své výhody, zatím jim chybí kouzlo a osobnost, kterou mají klasické knihy.

_____________

 

30.1.2012 - Tentokráte jinak...

Na podzim jsme společně založili tradici, při které se každé poslední pondělí v měsíci sejdeme v_čajovně. Tradice jsou tu ovšem mimo jiné také proto, aby se občas porušovaly - dohodli jsme se tedy, že poslední pondělí v lednu půjdeme pro změnu společně na oběd do restaurace "U_Červeného Volka".

Restaurace nás přivítala nádherným prostředím. Většina z nás si k obědu dala vyhlášenou místní specialitu - vepřové koleno se zelím a knedlíkem. Pouze někteří odolali a zvolili dietnější variantu z nabídky restaurace. Oběd byl výborný a atmosféra báječná, proto jsme oběd zakončili kávou a někteří - ale nikomu to neříkejte - si dokonce dali malé pivo.

Útulné prostředí U Červeného Volka

 

25.1.2012 - Návštěva tréninku hokejistů

25. 1. jsme zase po měsíci navštívili trénink olomouckých hokejistů. Poděkovali jsme jim za to, že nám velmi pomohli s prodejem našich výrobků na předvánočních trzích. Tímto prodejem jsme utržili více než 16 000,-  Kč. Také jsme přijali pozvání na hokejový zápas s lídrem 1. ligy Ústím na Labem, při kterém budou potřebovat maximální podporu fanoušků.

Vybrali jsme si strategické místo za brankou..._____________Zima, nezima - fandit se musí :-)

 

19.1.2012 - Nová šatna pro dětské klienty stacionáře

Pro děti z Creda, které po škole tráví odpoledne v denním stacionáři, jsme zřídili novou šatnu. V místnosti vedle výtahu v prvním patře už na ně čekají nové skříňky. Každý si tu svou označí, jak se mu to bude líbit. Věříme, že děti i jejich rodiče tuto změnu přivítají.