Dne 29. 6. 2022 jsme navštívili restauraci Caesar v centru Olomouce, kde jsme si dali výborný oběd. Každý z nás si z denní nabídky vybral to, na co měl zrovna chuť. Najedli jsme se, chvíli poseděli a všichni jsme byli velmi spokojení. Bylo to příjemné zakončení měsíce června.
Dne 8. 6. 2022 jsme se šli kulturně obohatit do olomouckého multikina Cinestar. Zhlédli jsme komedii Po čem muži touží 2 s Annou Polívkovou a Jiřím Langmajerem v hlavních rolích. Všichni jsme se skvěle pobavili a film si užili. Jeden z nás dokonce vyhrál cenu v tombole.
Protože máme rádi nejrůznější sportovní aktivity, zavítali jsme 25. května 2022 do posilovny Fakulty tělesné kultury. Vyzkoušeli jsme si nejrůznější stroje např. běžecké pásy, rotopedy, veslařské trenažery. Někteří klienti zůstali věrní jednomu či dvěma strojům, jiní cvičili na všech, které byly k dispozici. Všichni jsme cvičili naplno a při odchodu jsme měli hřejivý pocit, že jsme udělali něco dobrého pro své tělo.
Příměstský tábor pro klienty Jitra – osoby s kombinovaným postižením se konal v době
od 1. 7. do 30. 7. 2021 v prostorech Jitra Olomouc, o. p. s. a zúčastnilo se ho 25 klientů.
Tábor probíhal podle předem připraveného programu.
Příměstský tábor jsme zahájili i ukončili velmi oblíbeným opékáním špekáčků v Jitru.
Při výletech jsme tradičně navštívili ZOO na Svatém Kopečku. Prohlédli jsme si několik muzeí. V Konici jsme si prošli Muzeum řemesel. V Ostravě jsme zavítali do hasičského muzea. Poprvé jsme si prohlédli Vojenské muzeum v Králíkách. Po dlouhé době jsme zavítali
do olomoucké Pevnosti poznání. Navštívili jsme zámek v Čechách pod Kosířem.
Podnikali jsme výlety spojené se sportem, turistikou a plaváním. Cíle našich výletů směřovaly do přírody, na kulturní a historická místa.
Ze sportovních aktivit jsme se věnovali plavání, koupali jsme se v olomouckém bazénu
i v aquaparku. Poprvé jsme také zavítali do aquaparku v Hranicích. Dále jsme splouvali Mlýnský potok na nafukovacím člunu - raftu. Prošli jsme se krásnou přírodou Litovelského Pomoraví. Přírodu v Olomouci jsme si užili při procházce do Botanické zahrady. Také jsme si zasportovali v Olympijském parku v Brně.
O chovu domácích zvířat jsme se dozvěděli při exkurzi na farmě Štětovice. Moc pěkná byla také procházka arboretem v Bílé Lhotě. Jedinečný a nejen gastronomický zážitek byla exkurze v firmě Marlenka, která vyrábí nejenom medové dorty.
Do ZOO na Svatém Kopečku jezdíme pravidelně. Letos pro nás byla velkým zážitkem jízda turistickým vláčkem. Díky tomu jsme se mohli dostat do velké blízkosti zvířat, například vlků, které jsme pozorovali asi ze 2 metrů. Zdatnější z nás vystoupali až na vrchol rozhledny.
V Konici jsme navštívili Muzeum řemesel, které je umístěno v místním zámku. K nejvýznamnějším muzejním exponátům patří sbírka seker, která čítá na 420 kusů. Některé sekery jsou staré i několik tisíc let. Expozice seker byla zapsána do České knihy rekordů. Před muzeem je zabodnutá sekera, která měří úctyhodných 6 metrů a váží 310 kg. Kromě seker jsme si prohlíželi další nástroje na zpracování dřeva nebo například místní kroje a nářadí
na výrobu obuvi.
Další muzeum, do kterého jsme zavítali, bylo Hasičské muzeum v Ostravě. Muzeum sídlí v budově někdejšího sboru německých dobrovolných hasičů. Na začátku prohlídky jsme shlédli film o dějinách hasičství. Pak jsme si prohlédli historické hasící pomůcky, uniformy
a přilby. Dozvěděli jsme se, jak spolupracují hasiči, zdravotníci a policie např. při dopravních nehodách. Mohli jsme si sednout do současného hasičského auta. A také jsme si prohlédli historickou techniku. Náš průvodce byl dobrovolný hasič a jeho výklad byl velmi poutavý.
V Čechách pod Kosířem jsme navštívili zámek, ve kterém pobýval i malíř Josef Mánes. V zámku jsme si prohlédli dvě výstavy - Filmovou expozici Zdeňka a Jana Svěrákových
a expozici historických jízdních kol. Expozice otce a syna Svěrákových byla rozdělena podle filmů, které společně natočili – např. Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Kuky se vrací, Tři bratři nebo Po strništi bos. Ke každému z filmů byly vystaveny různé rekvizity. Podívali jsme se i na krátké ukázky filmů. Po prohlídce expozice historických jízdních kol jsme se prošli velmi pěkným zámeckým parkem.
Atraktivní byl také výlet do Vojenského muzea v Králíkách. V muzeu jsou vystaveny exponáty převážně československé a české armády od meziválečných let až po současnost. Nejvíce jsme obdivovali nejrůznější bojová vozidla, děla a letadla. Vedle muzea stojí Pěchotní srub „U cihelny“, který jsme si také s průvodcem prohlédli. Tento betonový srub byl postaven
v 2. polovině 30. let 20. století a měl sloužit k obraně před Německem.
Protože se rozvolnila protikoronavirová opatření, mohli jsme si naplno užít naší oblíbené aktivity – plavání. Kromě olomouckého bazénu a aquaparku jsme poprvé zavítali
do aquaparku v Hranicích. Odvážnější z klientů se svezli na tobogánu nebo na skluzavce. Návštěvu hranického aquaparku určitě zopakujeme.
Před několika lety jsme si půjčili nafukovací člun - raft a pluli jsme na jezeru Poděbrady. Letos jsme s pomocí instruktorů z kempu Krásná Morava sjeli na raftech Mlýnský potok. Pluli jsme od kempu až do Michalského výpadu. Celá plavba trvala asi 1,5 hodiny. Někteří klienti měli obavy, zda plavbu zvládnou, protože pro naprostou většinu z nich to byla první zkušenost s raftem na tekoucí vodě. Jejich obavy byly brzy rozptýleny a během plavby jsme mohli obdivovat olomoucké památky z trochu jiné perspektivy.
V době příměstského tábora se konaly olympijské hry v Tokiu. V Brně a v Praze byl postaven Olympijský park. Nemálo našich klientů jsou sportovními fanoušky a olympiádu sledují,
a proto jsme navštívili brněnský Olympijský park. Do Brna jsme přijeli asi hodinu poté,
co získali naši sportovní střelci zlatou a stříbrnou medaili, a proto jsme se spolu s dalšími fanoušky radovali z tohoto úspěchu. Vyzkoušeli jsme si i různě disciplíny, které se konají
na olympiádě – jako např. golf, taekwondo, rugby nebo střelbu.
Pobyt v přírodě jsme si užili při procházce do Botanické zahrady. Pohodová byla také procházka po turistické stezce v Litovelském Pomoraví.
Jeden z nejatraktivnějších výletů směřoval do Frýdku - Místku. Navštívili jsme firmu Marlenka, která vyrábí sladkosti z medu – např. dorty, bonbóny, řezy, rolády a další laskominy. Na začátku exkurze jsme shlédli film o historii firmy. Sladkosti Marlenka
se vyrábějí podle staroarménské receptury. Ke sledování filmu jsme dostali drobnou ochutnávku různých produktů a chutnaly opravdu výtečně. Po skončení filmu jsme si celou firmu prošli a průvodce nám poutavě vyprávěl o všech procesech výroby.
Příměstský tábor byl personálně zajištěn dle projektu – odborným vedením byl pověřen pracovník v sociálních službách Mgr. Jiří Ingr a na realizaci projektu se podíleli ostatní pracovníci v sociálních službách. Příměstský tábor přispěl k udržení a rozvoji fyzické
a psychické odolnosti klientů a jejich vztahu k přírodě, historii, kultuře a sportu. Klienti navštívili turisticky atraktivní místa. Program příměstského tábora přispěl k integraci našich klientů se zdravou populací. Klienti smysluplně trávili volný čas.
Jako jeden z úvodních výletů příměstského tábora, kdy jsme ještě neopustili Olomouc, jsme se byli projít parky až do Botanické zahrady. Je to pro nás velmi příjemná a klidná oáza v centru města. Ze zahrady jsme obdivovali krásný pohled na kupole chrámu sv. Michala.
V pondělí 11. 7. jsme jeli do Čech pod Kosířem , kde jsme navštívili místní zámek a prošli jsme se zámeckým parkem. V zámku jsme si prohlédli výstavu o filmech Jana a Zdeňka Svěrákových a výstavu historických jízdních kol.
Výletem, na který jsme se velmi těšili, byla návštěva svíčkárny. Poprvé jsme ji navštívili poté, co se přestěhovala do nových prostor, změnila název a inovovala sortiment. Klienti si nazdobili svíčky klasické i plovoucí, z různých ingrediencí si smíchali koupelovou sůl a na závěr si pochutnali na kafíčku.
Muzeum má několik stálých expozic, které jsme všechny navštívili. Z exponátů nás nejvíce zaujaly staré automobily a motocykly. Do některých z nich jsme si mohli i sednout. Dále byla velmi zajímavá expozice Salon mechanické hudby a Ulička řemesel, kde jsme procházeli dílnami hodináře, knihaře, zámečníka, zubařskou ordinací nebo starou hospodou. Na závěr naší návštěvy jsme si prohlédli expozici Retrogaming, která pojednává o historii výpočetní techniky.
Po vstupu do areálu městečka jsme se ocitli na náměstí, kde se odehrávají některá představení. My jsme byli svědky scénky s názvem „Jak se tvoří pravá westernová rvačka“. Přestavení bylo velmi vtipné. V areálu bylo možné koupit si různé suvenýry, občerstvení, zajezdit si na koni, střílet z luku nebo pušky nebo rýžovat zlato.
V rámci příměstského tábora jsme podnikli výlet do Vyškova, kde jsme si prohlédli Letecké muzeum. Nejvíce se nám líbily vojenské stíhačky a vrtulníky. Mezi muzejní exponáty jsou také zahrnuty různá vojenská vozidla – například nákladní auta, tanky, různá bojová vozidla nebo děla. Všechno jsme si důkladně prohlédli a výlet jsme zakončili zmrzlinou na vyškovském náměstí.
Dne 25. 5. jsme opět po mnoha týdnech mohli otevřít denní stacionář. Snažíme se trávit co nejvíce času venku, ale počasí nám zatím moc nepřálo. Když konečně přestalo pršet, hned jsme toho využili a strávili dopoledne ve venkovním areálu. Dopřáli jsme si i občerstvení v podobě opečených špekáčků.
Navštívili jsme muzeum, kde byla unikátní výstava Největší záhady a tajemství světa. Obdivovali jsme repliky obřích soch z Velikonočních ostrovů, největší rukopisnou knihu světa - Ďáblovu bibli, Turínské plátno nebo trumpety ze starověkého Egypta. Asi nejvzácnější exponát byla křišťálová lebka.
Asi před dvěma měsíci bylo otevřeno v olomouckém Florcentru Motylárium, které jsme navštívili. Procházeli jsme voliéru, kde volně létali spíše cizokrajní motýli. V současné době, kdy v přírodě motýlů ubývá, je velká vzácnost jich vidět tolik. Po projití Motylária jsme ještě ve Florcentru zůstali a poseděli jsme si v místní kavárně. Strávili jsme příjemné dopoledne.
Zveme Vás na náš tradiční JARMARK!
V areálu Jitra máme vybudované ohniště s grilem, které využíváme k opékání špekáčků. Tato akce je velmi oblíbená. Tentokrát jsme si před samotným opékáním udělali malou brigádu. Zametli a uklidili jsme celý prostor okolo ohniště. Před opékáním proběhl vědomostní kvíz, ve kterém klienti porovnávali své znalosti např. v oblasti filmu, hudby, zeměpisu a všeobecných znalostí.
7.6. jsme jako splnění dlouhodobého přání klientů podnikli výlet do svíčkárny., kterou navštěvujeme pravidelně. Je tam příjemná atmosféra. Klienti si vyráběli nejenom svíčky, ale i mýdla a koupelovou sůl. Všechny výrobky si mohli odnést domů a potěšit jimi své blízké.
Dne 23. 5. jsme podnikli výlet do Vlastivědného muzea, kde se konala výstava Giganti doby ledové 2, která byla pokračováním velmi úspěšné výstavy, která se konala v muzeu před zhruba pěti lety. Na výstavě jsme obdivovali např. mamuta v životní velikosti, obrovského medvěda, pravěkého jelena nebo bobra.
14. března se uskutečnila v Jitru beseda s paralympijskou vítězkou a několikanásobnou účastnicí paralympiád v hodu koulí Evou Kacanu, která je kamarádkou naší klientky. Paní Kacanu nám donesla všechny své olympijské medaile a pustila nám dokument z paralympiády v Pekingu. Poté jsme měli čas na otázky. Beseda byla velmi zajímavá.